See other templatesSee other templates

Susipažinusi su SADM siūlymais dėl pareigūnų ir karių valstybinių pensijų reguliavimo pakeitimo, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija dalį suplanuotų pokyčių vertina atsargiai ir siūlo koreguoti kai kurias nuostatas, nes tai gali programuoti naujas problemas.

„Minimalaus stažo, reikalingo vadinamoms statutinėms pensijoms, ilginimas tris kartus, periodo, už kurį būtų skaičiuojamos pensijos bei teisė pensiją gauti tik sulaukus amžiaus, kuomet įstatymai reikalauja baigti tarnybą, yra esminiai punktai, kuriuos siūlome koreguoti. Taip būtų sukurta daugiau teisingumo žmonėms, garbingai tarnavusiems valstybei“,- sako LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.

LTPF siūlo koreguoti kai kuriuos SADM pasiūlymus:

Planuojama, kad minimalus tarnybos stažas teisei į pensiją įgyti būtų 15 metų. Išskyrus atvejus, kai asmenys atleidžiami dėl sveikatos, kaip netinkami tarnybai ir kai sveikatos praradimo priežastys susijusios su tarnyba. Iš tiesų, būtų sudėtinga nustatyti, ar insultas, infarktas, onkologinės ligos tiesiogiai susijusios su tarnyba, ar ne. Šis pasiūlymas netinkamas, nes tai blogina pareigūnų padėtį.

Planuojama pensijos dydį apskaičiuoti iš paskutinių 15 tarnybos metų. Pareigūnų darbo užmokestis po truputį didėjo tik nuo 2016 metų. Imant 15 metų „atgal“ –vienareikšmis pareigūnų situacijos bloginimas. LTPF siūlymas – sutrumpinti šį laikotarpį ir nustatyti tokį terminą, kuris užtikrintų optimaliai maksimalų pensijos dydį.

Norima, kad pensijos dydis būtų 2,5 proc. darbo užmokesčio už vienus tarnybos metus ir ne daugiau kaip 70 proc. paskutinio darbo užmokesčio į rankas. Į darbo užmokestį įskaitomi visi priedai ir priemokos, t.y. apmokėjimas už darbą poilsio ir švenčių dienomis, viršvalandinį darbą. Pagal tokį paskaičiavimą, pareigūnas, turintis 30 metų darbo stažą turėtų gauti 75 proc. darbo užmokesčio dydžio pensiją. Tačiau skaičiuojant pensiją nuo paskutinių 15 metų darbo užmokesčio vidurkio, darbo užmokesčio vidurkis mažėja ir jis gali būti gerokai mažesnis, negu 70 proc. paskutinio darbuotojo darbo užmokesčio. LTPF nuomone, tai dar vienas argumentas, dėl ko reikia trumpesnio laikotarpio, iš kurio būtų skaičiuojama pareigūno pensija.


Norima, kad teisė į pensiją būtų įgyjama kartu su vadinamu statutiniu amžiumi., t.y. sulaukus 55 arba 60 metų. Tai yra, jeigu pareigūnas pradėjo tarnybą būdamas 20-ies ir sėkmingai tarnavo 25 metus, jis galės išeiti į pensiją, bet valstybinė pensija jam bus pradėta mokėti tik po 10 metų. Ir tai, jeigu jis yra pirminės grandies pareigūnas. Jeigu vidurinės, tuomet po 15 metų (sulaukus 60 m.). Ne kiekviena tarnyba savo gretose išlaiko pareigūnus, vyresnius nei 45 metai ir tam yra daugybė priežasčių. Tačiau reiktų įvertinti realybę, kad nėra taip paprasta įsidarbinti buvusiems pareigūnams. Ar reikalingos tokios papildomos įtampos pareigūnų bendruomenėje? Tokie pokyčiai per 10 metų valstybei vieno pareigūno sąskaita „sutaupytų“ apie 44000 eurų. Vargu, ar po 10 metų pradėta mokėti didesnė pensija kompensuotų šias netektis. LTPF nesutinka su tokiu siūlymu, būsimoje reformoje negali likti jokio „tuščio“ laikotarpio.

Svarbūs ir dar keli punktai. Tai planai valstybinę pensiją mažinti socialinio draudimo pensijos dydžiu. Pagal dabar galiojantį teisinį reguliavimą, socialinio draudimo pensija pradedama mokėti nuo 65 metų ir mokama kartu su pareigūno pensija be priedo už tarnybą, dažnai vadinamo tiesiog bazine pensija. Taip pat norima nustatyti pensijos grindis, kurios būtų siejamos su asmens įgytu tarnybos stažu, nustatant, kad buvusiems pareigūnams, turintiems reikiamą stažą pensijai gauti būtų mokama ne mažesnė, kaip 350 eurų pensija, kuri būtų indeksuojama kiekvienais metais tokiu pačiu principu, kaip ir socialinė pensija.

„Pastaruosius pokyčius vertiname santūriai. Manome, kad planuojamas 10 metų pereinamasis laikotarpis, numatant galimybę pareigūnui rinktis pagal kurį reguliavimą skirti ir mokėti valstybinę pensiją, yra pakankamai racionalus sprendimas. Vis tik tikimės, kad projektą rengusi SADM įsiklausys į pareigūnų bendruomenės pastabas ir pakoreguos projektą. Tai būtų geros valios žingsnis plėtojant socialinį dialogą ir rūpinantis pareigūnų bei karių ateitimi“,- pabrėžia Loreta Soščekienė.

2023-05-24
LTPF informacija

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com