See other templatesSee other templates

Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį nutarė kreiptis į teisėsaugą dėl trijų Muitinės departamento vykdomų galbūt neskaidrių projektų, valstybei kainuojančių milijonus litų.

"Rengiantis komisijos posėdžiui gavome duomenų apie galimai neskaidrius viešuosius pirkimus Muitinės departamente ir dėl tų trijų viešųjų pirkimų mes kreipsimės į teisėsaugos institucijas, kaip numato mūsų įstatymas", - trečiadienį po komisijos posėdžio BNS sakė jos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Anot jo, įtarimų sukėlę pirkimai susiję su informacinėmis technologijomis ir transporto paslaugų pirkimu.

V.Gailiaus duomenimis, Muitinės departamentas su bendrove ERP buvo sudaręs sutarčių už daugiau nei 21 mln. litų dėl informacinių sistemų diegimo. Šiuo metu minėta įmonė yra sustabdžiusi savo veiklą, o Vilniaus apygardos teismas jai iškėlė bankroto bylą.

 

"Sutartys su yra ERP nutrauktos, kai tik gavome informacijos, kad kompanija turi problemų", - trečiadienį per Antikorupcijos komisijos posėdį teigė Muitinės departamento direktorius Antanas Šipavičius.

Teisėsaugos institucijų taip pat bus prašoma pasidomėti Muitinės departamento sutartimis su bendrove "Paspara".

"Nuo 1999 metų jūs bendradarbiaujate su UAB "Paspara", kuri kelia interesų konfliktą departamento Informacinių sistemų centro direktoriaus pavaduotojui. Kokios sumos pervedamos šiai bendrovei?" - muitinės vadovo teiravosi V.Gailiaus.

Pasak jo, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) yra pripažinusi, kad Muitinės departamento Informacinių sistemų centro direktoriaus pavaduotojas Tautvydas Banelis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, kai dalyvavo derantis su bendrove "Paspara" dėl paslaugų pirkimo. Mat T.Banelis buvo šios bendrovės steigėjas, ten dirba jo žmona ir sūnus.

"Konkrečių sumų dabar negaliu pasakyti. Direktoriaus pavaduotojas yra nusišalinęs sprendžiant klausimus, susijusius su kompanija "Paspara", - trečiadienį sakė Muitinės departamento vadovas.

Tačiau muitinės atstovai per komisijos posėdį pripažino, kad T.Banelis nebuvo nubaustas, nors VTEK pripažino jį pažeidus įstatymą. Esą buvo atliktas tarnybinis tyrimas, interesų konfliktas nustatytas, bet nerasta duomenų, kad T.Banelis būtų gavęs asmeninės naudos iš muitinės sudarytų sutarčių su "Paspara".

Antikorupcijos komisija taip pat prašys ištirti ir departamento sutartis su įmone "Sauda", kuri saugo muitininkų sulaikytus automobilius ir kontrabandinius krovinius.

V.Gailiaus duomenimis, sutartis su "Sauda" sudaryta 2008 metais ir pratęsta nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo. Dėl to bendrovė gavo beveik 2 mln. litų be konkurso.

A.Šipavičius paaiškino, kad pasibaigus sutarčiai su "Sauda", buvo paskelbtas viešojo pirkimo konkursas, jį laimėjo kita kompanija, tačiau pasirašius su ja sutartį, laimėtoja sugalvojo pakeisti sutarties sąlygas. Dabar su ja bylinėjamasi.

"Siekdami išspręsti situaciją, kad transporto priemonės būtų kuo skubiau sulaikomos ir saugomos, sutartis su "Sauda" pratęsta", - sakė muitinės vadovas.

A.Šipavičius informavo, kad be baudžiamojo persekiojimo muitinėje atliekama gana daug tarnybinių patikrinimų.

Jo duomenimis, šiemet atlikti 77 tarnybiniai patikrinimai, iš jų 63 užbaigti, 40 pareigūnų skirtos nuobaudos. Darbo po patikrinimo neteko tik vienas pareigūnas.

Muitinės departamento vadovas skundėsi, kad neseniai pakeistas Valstybės tarnybos įstatymas apsunkino galimybę nubausti nusižengusius pareigūnus. Mat pakeitus įstatymą, tarnybinę nuobaudą pareigūnui galima skirti praėjus ne daugiau kaip pusmečiui nuo nusižengimo. Anksčiau buvo numatytas metų laikotarpis.

Gana gera galimybė muitinės pareigūnui išvengti tarnybinės atsakomybės vilkinant procedūras yra priklausymas profesinių sąjungų komitetui. Profesinės sąjungos neduoda sutikimo patraukti tą asmenį tarnybinėn atsakomybėn. Tada mes esame priversti kreiptis į teismą, kad jis neteisėtu pripažintų profsąjungos sutikimo nedavimą. Teisminės procedūros per visas grandis užtrunka ilgiau nei šešis mėnesius, ir praktiškai pareigūnas išvengia atsakomybės“, – dėstė A.Šipavičius.

Vardydamas dažniausiai pasitaikančias korupcinio pobūdžio veikas pareigūnas minėjo dalyvavimą organizuotoje nusikalstamoje veikoje, smulkią „passatinę“ akcizinių prekių kontrabandą, muitinės apgaulę, kai mažinama prekių vertė, sukeičiami kodai.

Viena iš sunkiausiai atskleidžiamų ir sudėtingiausiai įrodoma yra sisteminė kasdieninė korupcija – tai neteisėtos rinkliavos muitinės postuose“, – vardijo pareigūnas.

Jis tvirtino, kad šiuo atveju nepadeda net policininkų patirtis, kai korupcijos sumažėjo ėmus atsakomybėn traukti pačius kyšių davėjus.

Įdeda pinigus į dokumentus pinigus, o kai pareigūnas teiraujasi, kodėl jie įdėti, vairuotojas sako: “Oi, užmiršau, tarpininkai paliko„. Fiksuojame tokius atvejus, kai grąžinami pinigai, bet įrodymų prasme sudėtinga nueiti iki teismo“, – teigė Muitinės departamento direktorius.

Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį taip pat nutarė kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kad ši atliktų Muitinės departamento korupcijos pasireiškimo tikimybės analizę.

Pagal BNS, 15min.lt informaciją
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com