See other templatesSee other templates

Situacija
Situacija
   Valstybės pareigūnams ir valstybės tarnautojams, kovojantiems su kontrabanda ir kitais finansiniais nusikaltimais, skatinti šiemet iš viso numatyta iki 5 mln. litų. Tačiau muitininkai piktinasi, kad šimtus milijonų litų į valstybės biudžetą surenkanti institucija stokoja lėšų net pagrindinėms savo funkcijoms atlikti.

    "Specialiųjų priemonių trūkumas visiškai nesuvokiamas valstybei paskelbus kovą su kontrabanda ir nelegalia apyvarta. Nesuvokiama ir juokinga, kai muitinės pareigūnas, dirbantis išoriniame Europos Sąjungos pasienio kontrolės punkte, į tarnybą su savimi turi vežtis įrankių dėžę transporto priemonėms tikrinti", - liūdną muitininkų kasdienybę įvardijo į "Vakarų ekspreso" redakciją laišką atsiuntęs muitininkas.

    Pasak jo, deficitinis Muitinės departamento biudžetas grasina šios įstaigos darbuotojus jau antrus metus palikti be atlyginimų už lapkričio ir gruodžio mėnesius, nes algoms šiemet esą pritrūko 10 mln. Lt.


Ieško sprendimų

    Muitinės departamento atstovės spaudai Gintarės Vitkauskaitės duomenimis, šiuo metu yra ieškoma sprendimų, kad būtų išmokėti atlyginimai Lietuvos muitinės darbuotojams.

   "Tikimės, kad juos surasti pavyks artimiausiu metu. Pernai dalis atlyginimo už lapkritį buvo išmokėta gruodžio mėnesį, o likusi dalis ir darbo užmokestis už gruodį - šių metų sausio pradžioje. Pagal dabartinę situaciją, lėšų šių metų atlyginimams už lapkričio mėnesį daugumai muitinės įstaigų pakanka, kai kurioms - Kauno ir Klaipėdos teritorinėms muitinės - jų trūksta keletui dienų. Ypatinga situacija yra Vilniaus teritorinėje muitinėje - joje lėšų atlyginimams trūksta dviem mėnesiams", - sakė Muitinės departamento atstovė.

    Tokia padėtis, pasak jos, susiklostė dėl sumažintų kelerių metų asignavimų Lietuvos muitinei ir per tą laikotarpį susikaupusių kreditorinių įsiskolinimų.

    "Šiais metais, taupant darbo užmokesčio lėšas, Lietuvos muitinės administracijoje buvo sumažinta 240 pareigybių, tačiau situacijos tai neišsprendė, kadangi perskirstant žmogiškuosius išteklius ir siekiant sustiprinti vykdomą muitinės kontrolę muitinės postuose dalis administracijoje dirbusių pareigūnų buvo ne atleisti, o nukreipti būtent į darbus muitinės postuose", - sakė G. Vitkauskaitė.

Pirkiniai

    Tačiau ji nepatvirtino muitininkų teiginių, esą dėl lėšų trūkumo vis sunkiau aprūpinti muitinės darbuotojus specialiomis priemonėmis.

    "Šiais metais Klaipėdos teritorinei muitinei nupirkti ir perduoti du lengvieji automobiliai, skirti krovininių transporto priemonių palydai Panemunės kelio poste. Artimiausiu metu planuojama nupirkti vieną muitinės mobiliųjų grupių patruliavimui skirtą automobilį ir mobilią kuro kiekio matavimo įrangą. Taip pat yra skirtos papildomos lėšos kontrabandos detektoriui (endoskopui) įsigyti", - komentavo Muitinės departamento atstovė.

    Jos žiniomis, kitoms teritorinėms muitinėms šiais metais nupirkti keturi muitinės mobiliųjų grupių patruliavimui skirti automobiliai, mobili kuro kiekio matavimo įranga, kontrabandos detektoriai ir artimiausiu metu bus įsigyta mobili rentgeno kontrolės sistema.

    "Kitais metais taip pat planuojama tęsti muitinio tikrinimo įrangos atnaujinimą muitinės mobiliųjų grupių bei postų pareigūnams. Numatoma įsigyti ir rentgeno kontrolės sistemą", - sakė G. Vitkauskaitė.

Naudoja savo automobilius

    Tačiau patys muitininkai akcentuoja, kad vien nupirktas automobilis negali garantuoti puikaus darbo kovojant su kontrabanda.

    "Paradoksalu tai, kad Muitinės departamento įstaigos mobiliosioms muitinės grupėms įvedė vos kelių dešimčių kilometrų maksimalią leistiną nuvažiuoti paros ridą, tuo pakirsdamos sparnus šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės vadinamoms "skrajojančioms komandoms", nors pastarosios turėjo tapti viena pagrindinių kovos su kontrabanda priemonių", - piktinasi muitinės darbuotojai.

    Pasak jų, mažos ridos nustatymas teritorines muitines privertė dislokuoti mobiliųjų grupių automobilius pačiuose muitinės postuose ar tikrinimo vietose, taip panaikinant tokių grupių pranašumą, staigų ir netikėtą jų atsiradimą reikiamose tikrinimo vietose.

    "Jau antrus metus muitinės darbuotojai yra priversti asmeniniu transportu ir lėšomis vykti šimtą ar daugiau kilometrų į patruliavimo vietas, kuriose paliktos patruliavimui skirtos transporto priemonės", - pasakojo muitinės atstovai.

Kelionės į darbą nekompensuos

    G. Vitkauskaitė pripažįsta, kad mobiliųjų grupių (MG) finansavimas, palyginti su 2008-2009 metais, yra mažesnis. Pagal gaunamą finansavimą ir planuojamas mobiliųjų grupių pareigūnų darbas. MG ekipažų automobilių pamainos rida priklauso nuo atliekamų užduočių pobūdžio.

    "Klaipėdos teritorinės muitinės MG ekipažų dislokacijos vietos visada buvo muitinės postuose, kur pareigūnams yra skirti kabinetai, kompiuterinės darbo vietos, laikomi tarnybiniai automobiliai ir įvairi įranga. Šiose MG dislokacijos vietose keičiasi pareigūnų pamainos, iš šių vietų MG pareigūnai tarnybiniais automobiliais išvyksta ir į patruliavimo vietas atlikti jiems pavestų užduočių.

    Vadovaujantis teisės aktais muitinės pareigūnų kelionės į darbą išlaidų kompensavimas numatytas tik muitinės postų pareigūnams. MG ir muitinės skyrių pareigūnams kelionės į darbą išlaidų kompensavimas nėra numatytas", - Muitinės departamento poziciją išsakė G. Vitkauskaitė.

Skųstis - nekorektiška?

    Ar nemanote, kad skelbiant aktyvią kovą su kontrabanda reikėtų geriau finansuoti ir Muitinės departamentą? - "Vakarų ekspresas" paklausė Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus atstovų?

    2011 metais muitinės darbo užmokesčiui skirta 80 mln. 483 tūkst. Lt. Jeigu Seimas pritars Vyriausybės pateiktam šių metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo projektui, Muitinės departamento darbo užmokesčio fondui papildomai šįmet būtų skirta dar 10,2 mln. Lt. Šie asignavimai užtikrintų, kad būtų panaikintas iš ankstesnių laikotarpių persikeliantis darbo užmokesčio vėlavimas, kuris susidarė dėl to, kad pavėluota priimti sprendimus, reikalingus muitinės struktūros optimizavimui.

    Nuo 2012 m. sausio 1 d. muitinėje sumažės 240 pareigybių, todėl planuojama, kad ateinančių metų muitinės darbo užmokesčio fondas neviršys šių metų planuoto darbo užmokesčio fondo. 2012 m. muitinės darbo užmokesčio fondui irgi numatoma skirti 80 mln. 483 tūkst. Lt.

    Kalbant apie kovos su kontrabanda intensyvumo ir už tai atsakingų institucijų finansavimo santykį, krizė visus turėjo išmokyti to paties - padaryti daugiau su mažesniais ištekliais. Nekorektiška būtų reikalauti: "Skirkite didesnį finansavimą, tada aktyviau dirbsime." Valstybės institucijos privalo dirbti geriausiai kaip tik gali.

    Galiausiai galimybės finansuoti institucijas priklauso nuo pačių institucijų aktyvaus darbo, ir galima pasidžiaugti, kad šįmet to darbo rezultatai gerokai labiau matomi, nes pradėti vertinti visiškai kitu požiūriu - ne pagal procesą, o pagal rezultatą. Be to, muitinei šįmet buvo skirta net 9 mln. 8 tūkst. Lt investicijoms į įrangą, reikalingą efektyvesnei sienų kontrolei.

    Kitąmet muitinei numatyta skirti iš viso 148 mln. 539 tūkst. Lt. Bendras muitinės finansavimas turėtų būti 3 mln. Lt didesnis nei šįmet planuotas.

    Muitinės mobiliųjų grupių finansavimas, palyginti su 2008-2009 metais, yra mažesnis. Ar ministerija nemano, kad reikėtų didinti finansavimą ir šiai muitinės veiklos sričiai?

    Kadangi galimybės didinti finansavimą atskiroms sritims ar institucijoms yra labai ribotos, mat neatsakinga būtų tai daryti didesnės skolos sąskaita, kiekviena institucija, įskaitant ir muitinę, ribotų išteklių sąlygomis privalo daryti tą patį - aiškiai nusistatyti prioritetus. Pati muitinė privalo įvertinti ir nuspręsti, kokios konkrečios priemonės duoda geriausią rezultatą - mobiliosios grupės ar kokios kitos priemonės ir atitinkamai paskirstyti turimas lėšas.

Premijos

    Praėjusią savaitę vykusiame Vyriausybės pasitarime nuspręsta skirti 414,6 tūkst. litų 198 pareigūnams ir valstybės tarnautojams už atskleistus kontrabandos atvejus bei kitus nusikaltimus, kuriais padaryta ar galėjo būti padaryta turtinė žala valstybei. Paskatinimus siūloma skirti 47 Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos darbuotojams, 12 policijos, 22 Valstybės sienos apsaugos tarnybos, 48 muitinės, 36 Valstybinės mokesčių inspekcijos, 2 Specialiųjų tyrimų tarnybos ir 31 prokuratūros darbuotojui.

    Valstybės pareigūnams ir valstybės tarnautojams, kovojantiems su kontrabanda ir kitais finansiniais nusikaltimais, skatinti šiemet iš viso numatyta skirti iki 5 mln. litų. Pirmąjį metų ketvirtį tam jau skirta 283,6 tūkst. litų, antrąjį - 550 tūkst. litų.

Edita GUDAVIČĖ, "Vakarų ekspresas", ve.lt
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com